Tato epizoda Mačeškova života  pochází z doby, ve které  pobýval v Americe, kam se dostal přes Aljašku poté, co hledal  v okolí Beringova průlivu stopy po výpravě Semjona Ivanoviče Děžnova. Ten tudy proplul v roce 1648. Domníval se totiž, že Děžnovovým poradcem na této riskantní cestě mohl být jiný český zapomenutý velikán,  Josef Němec, praděd známého dobyvatele severního pólu, čecha Karla Němce.. Na této výpravě příliš neuspěl, (vlastně vůbec), protože pro pohyb v chladných vlnách použil kajak z tuleních kůží, získaný za láhev Pražské vodky od místního příslušníka etnika Čukčů, Vladislava Rintytegina. Daleko na něm ovšem nedoplul, protože tento pocházel evidentně z doby, kdy tudy proplouval Dežněv. Po tomto neúspěchu se svého záměru vzdal zejména proto, že započala polární zima a vyrazil přes aljašské pustiny a Kanadu za teplým podnebím v okoli Los Angeles.  Protože neměl místní  měny nazbyt, potloukal se, jako poměrně úspěšný ochotnický herec, v okolí studií Paramountu. Shodou okolností zde v té době probíhal výběr hlavní postavy pro seriál Star Trek – Enterprise. Staroch zabojoval a zejména díky kamerovým zkouškám výrazně předčil ostatní uchazeče. V seriálu ale nakonec v roli kapitána Archera vystupoval Scott Bakula ze dvou důvodů. Prvním byla skutečnost, že se Maceška nechtěl vzdát ani na palubě kosmické lodi svého pověstného klobouku. Druhým pak  to, že se nepotvrdila jeho domněnka, že se jedná o výběr hlavní postavy do filmu o potulných prodavačích levného alkoholu.


Podíváme li se na fotografii kritickýma očima, je zřejmé, že by se Maceška přece jen uplatnil více ve filmu zabývajícím se pokleslými konzumenty lihovin. Přesto okouzlil americké producenty natolik, že dodnes se o něm zmiňují s úctou jako o fenoménu TBCAOM  – The Biggest Czech Actor Old Maceska.  R – really!

Komentáře: 7

 1. martin.simek napsal:

  Ty Ole, ja se z toho starýho Macešky vážně po*e*u ! tohle bych do něj nikdy neřekl ….

 2. nosferatu XIII. napsal:

  Martine, vis ze vypada minimalne komicky, kdyz komentujes clanek, u ktereho jsi uveden jako autor? :)

 3. semik napsal:

  Koukam ze Martin bude muset zajit k Maceskam a nebo na Hrdliv na skoleni jak spravne vystupovat jako dve a vice identit. :-D

  • martin.simek napsal:

   Takze, dovolim si jeste jednou (a naposledy, doufam) glosovat. Ocekaval jsem od kladenskych Mystery Masteru bystrejsi mysl ;)
   – nejsem ani stary Maceska
   – nejsem ani WolfPack CZ
   – jsem jen Reporter GK, ktery jeho logy prenasi na nas web
   – takze jsem uveden jako jejich “autor”, ale ne skutecny autor
   >>> takze nevidim nic divneho na tom, ze se z toho staryho Macesky muzu po**at a ze jsem necekal, ze byl v Americe, kdyz jsem to vazne necekal. Mozna jsem ale dneska jen malo pil :-D

Musíte být nalogován zanechte odpověď.