Dějiny lázeňských oplatek se začaly psát někdy kolem poloviny osmnáctého století. Tedy z tohoto letopočtu se nám dochovala forma na pečení oplatek. Měla průměr třináct centimetrů a již tehdy byla různě zdobená.

. První písemnou zmínku o oplatkách se zatím povedlo najít pouze v lázeňském průvodci z roku 1788. Domácí výroba oplatek se od té doby udržela ještě dlouhých osmdesát let, než byla založena první skutečná oplatkárna.

V šedesátých letech 19.století již byly oplatky natolik žádané, že firma Karel Bayer zakládá jejich průmyslovou výrobu. U její výroby stojí hlavně Barbora Bayerová, velká milovnice oplatek a zručná pekařka. Pod jejíma rukama firma jenom vzkvétá a obliba teplých lázeňských oplatek utěšeně vzrůstá.

Po její smrti v tradici pokračují děti i vnuci a o uspěchu firmy svědčí mnohá mezinárodní ocenění. Firma se stává dokonce výhradním dovozcem lázeňských oplatek pro císařský dvůr v Německu a Rakousko-Uhersku.

Lázeňské oplatky můžete v západočeských lázních ochutnávat dodnes a každý návštěvník si alespoň jedno balení nezapomene odvést sebou domů.

Na tuto “oplatkovou” tradici chtěl navázat i náš západočeský “geowest geocoin”. Z pochopitelných důvodů nešlo minci vyrobit z cukru, ale snažili jsme se, aby vzhledem a zdobením lázeňskou oplatku co nejvíce představoval. Takže s pečením nám místo pekařů pomáhal Chuang Li a Hoblík. Výsledek dopadl nad očekávání. Mince velikostí (50,4 mm), zdobením i mírným zeslabením jako oplatka vypadá. Marta z Pomalé roty ještě vymyslela a vyrobila krásné, oplatkové krabičky a iluze byla dokonalá. Největší radost jsem měl, když na zahraničním eventu německý geokačer “odhalil” na první pohled a bez čtení vyraženého textu, že jde vlastně o napodobeninu lázeňské oplatky. Dá se říci, že to bylo nejvyšší ocenění tvůrců.

Na rubu mince potom lze rozpoznat erby měst ze kterých jsou podílníci: Sokolov, Mariánské Lázně, Nová Role, Karlovy Vary a Luby u Chebu.

Tyto mince je možné vidět nebo i zakoupit v kladenském GeoKlubu ( 50°08,727N 014°05,944E ) nebo na eventech od podílníku mince jezci-sokolov.

1 komentář

  1. Blexa napsal:

    Jen kdyby byli jezci-sokolov jeste tak spolehlivi a dodali mince tem co si je objednali…
    …zmizet 30 minut po zacatku eventu na ktery clovek jede jen kvuli vyzvednuti. Nasledne delat mrtveho brouka, protoze jednu minci ztratili / dali nekomu, a potom cekat zda se clovek s rezervaci ozve a odpalkovat ho s nabidkou koupe 3 kusu s jinou limitovanou minci, tak tomu rikam pristup obchodnika. Ne, diky. Od nich uz opravdu nic nechci…

Musíte být nalogován zanechte odpověď.