Před nedávnou pracovní cestou do USA jsem si jako obvykle dopřál alespoň krátkou geopřípravu pohledem do mapy na geocaching.com. Tak copak zajímavého mě tam čeká? Aha, Shopping Series #1 – #35, tedy řada filmovek pod plechovými kryty sloupů veřejného osvětlení na parkovištích nákupních center (ne, děkuji), Lunch Series #1 – #22, tj. hromada provlhlých mikrokeší přimagnetovaných na lavičkách před nejrůznějšími občerstvovnami (taky ne), pár zajímavěji vypadajících keší v městských parcích … a co je tohle? Ikona žabáka přeskakujícího zeměkouli? To vypadá na GPS Maze! A opravdu, nedaleko místa mých pracovních jednání se koná vzácná výstava lákající lovce svou jedinečnou ikonkou. Tohle bych tedy měl vidět. Dlouho jsem nepřemýšlel, ke třem dnům pracovním jsem přidal jeden den dovolené a plán cesty byl hotov.

GPS Maze icon

GPS Adventures Maze Exhibit lze doslovně přeložit jako „Výstavní bludiště GPS dobrudružství“ a je to speciální typ eventu. Jedná se o putovní výstavu věnovanou mapám, navigacím, GPS technice a samozřejmě geocachingu. Výstavu organizuje firma pověřená Groundspeakem, a ta vždy na několik měsíců expozici instaluje v prostorách poskytnutých nějakým místním muzeem. Výstava GPS Maze se pořádá od roku 2007 a do dnešních dnů se konala na 19 místech v různých částech USA a Kanady.

Pondělní let do USA proběhl tentokráte zcela hladce. Letadlo mě vyplivlo na letišti v Cincinnati uprostřed horkého odpoledne, teploměr na letištní budově ukazoval střídavě 101 °F a 38 °C. Veškeré příletové procedury počínaje imigračním pohovorem přes celní kontrolu, bezpečnostní kontrolu, nalezení kufru až po vyzvednutí auta z půjčovny jsem absolvoval expresním tempem a tak již 45 minut po přistání jsem uháněl ve vypůjčeném Nissanu na sever. Překročením řeky Ohio jsem opustil stát Kentucky a za dalších 45 minut jsem už parkoval před hotelem ve městě Dayton.

Dayton skyline

Dayton je na americké poměry vcelku malé město, počtem obyvatel o něco menší než Praha, rozlohou však větší. Jedná se o průmyslové město se silnou výzkumnou a technologickou základnou. Největší zajímavostí je asi skutečnost, že právě zde roku 1903 bratři Wrightové uskutečnili celosvětově první pilotovaný let v motorovém letadle těžším než vzduch. Kostruktérská a letecká tradice Daytonu zůstala a proto zde najdete například obrovské National Air Force Museum, kde je možno zblízka vidět stovky letadel včetně strategického neviditelného bombardéru B-2. Zájemcům o letectví rozhodně doporučuji.

Odpolední žár v Daytonu přešel do celkem snesitelného podvečerního vedra a tak v rámci rozcvičky jsem navštívil několik tradiček podél nedaleké cyklostezky. Procházka to byla příjemná, stejně jsem však záviděl všem cyklistům, kteří tiše svištěli kolem. Po návratu jsem zamířil do hotelového baru, požil dvě ledově vychlazená Summer Ale (věřte nevěřte, existuje spousta vynikajících amerických piv) a poté se zřítil do postele abych nabral energii na nadcházející geoden.

Úterní ráno bylo stejně modrojasné jako předchozí den. Po opulentní snídani (energie není nikdy dost) jsem začal vyhlížet místní geokolegyni facefromthepast. Ozvala se mi před několika dny mailem na základě mého Will Attend logu na GPS Maze, a dohodli jsme se na společném kešování. Není nad to, když člověk může projít cizí město s někým, kdo ho zná jako své boty. Facefromthepast se zjevila na minutu přesně, uvítali jsme se, společná geotémata pomohla překlenout počáteční rozpaky a už od první krabičky jsme vytvořili sehraný tým. Navíc se ukázalo, že má nová geokamarádka je bývalá učitelka, takže za chvilku jsem byl zavalen přívalem informací o místní historii, pamětihodnostech, kulturních událostech, no zkrátka o všem. Z keší, které jsme navštívili před a po GPS Maze jich za zmínku stojí hned několik: wherigo na místním hřbitově, ze kterého se vyklubal asi 5 km orientační pochod ve slunečním žáru (mimochodem, věděli jste, že po amerických hřbitovech se jezdí autem?), multina na hřišti, na němž se uskutečnil historicky první zápas National Football League (bavíme se samozřejmě o americkém fotbalu), virtuálka u velmi hezkého pomníku věnovaného bratřím Wrightům a na konec earthcache u zajímavé fontány, která zároveň názorně demonstruje funkci zdejších protipovodňových hrází.

A teď konečně k onomu GPS Maze. Výstava se konala v prostorách Boonshoft Museum of Discovery. Muzeum se snaží interaktivním způsobem zprostředkovat poznání v nejrůznějších oblastech přírodních věd. Z českých muzejí se mu nejvíc podobá asi plzeňská Techmania. Pro GPS Maze byl vyhrazen prostor o rozloze takové menší školní tělocvičny, a v něm bylo z hliníkové konstrukce sestaveno bludiště. Expozice byla rozdělena do čtyř hlavních témat a každému z nich byla věnována jedna oddělená „místnost“. Do každé místnosti bylo však možné dostat se až po otevření dveří opatřených kódovým zámkem, a kódy návštěvníci získávali řešením jednoduchých rébusů prezentovaných jako mystery keše.

Zodpovědně jsem se pod dohledem facefromthepast prokousal jednotlivými záhadami. Myslíte, že mě paní učitelka nechala švindlovat? Nahlédnout do nápovědy? Ne! Naštěstí byly úlohy koncipované pro školní děti a tak i já jsem se úspěšně propracoval nejprve do místnosti zaměřené na historii navigace od prehistorických časů přes objevitelské výpravy mořeplavců až do dneška. Druhá místnost byla věnovaná outdoorovým aktivitám, zásadám chování v přírodě s důrazem na zajištění vlastní bezpečnosti (což vzhledem k rozlehlosti a divokosti přírodních oblastí USA je zcela na místě) a na ochranu přírody. Třetí expozice byla věnovaná geocachingu. Byly zde představeny základní principy geocachingu, výstavka trackovatelných předmětů, různých typů schránek, atd. Pro průměrně vzdělaného geocachera nic nového, ovšem pro nezasvěcené, kterých kupodivu bylo na výstavě víc než dost, to bylo hodně fascinující. Právě zde odchytila facefromthepast dva malé skautíky i s jejich maminkami, vyzkoušela je, zda správně pochopili témata a za odměnu jim představila mě, opravdového geocachera z exotických dálav. Skautíci z toho byli úplně perplex, zvlášť když jsem každému věnoval po jednom CWG. Poslední místnost se zabývala satelitní navigací jako takovou, počínaje historií GPS přes hezky vysvětlené principy fungování až po výstavku nejrůznější GPS přístrojů – outdoorových, automobilových, lodních, vojenských… Odsud jsem si kromě poučení odnesl zajímavý postřeh – Garmin zde zcela chyběl coby důsledek nedávných komerčních neshod. Většina přístrojů pocházela od společností Magellan a Trimble. Během celé expozice jsme postupně razítkovali své návštěvnické karty abychom na závěr mohli vyluštit poslední rébus (tedy bonusovku :) ), otiskli svá razítka do návštěvní knihy – logbooku a vypotáceli se ven.

Výstava se mi líbila. Mám rád interaktivní muzea, baví mě objevovat nové věci – což ve spojení s tématem blízkým bylo v mém případě zárukou jednoznačného úspěchu. Geocacheři se zde pochopitelně vyskytují, ovšem cílovou skupinou jsou zejména rodiny s dětmi a školní výpravy. Groundspeak tuhle výstavu pořádá / podporuje ze zřejmých důvodů: Mnohý z návštěvníků si geocaching alespoň vyzkouší, a jak už to bývá, nejeden u toho zůstane. Groundspeak má nové ovečky, výrobci navigací a plastových krabiček nové zákazníky, teenageři pobíhají po lese namísto sprejování telefonních budek, rodiče se radují, že jejich ratolesti opustí virtuální svět Facebooku – zkrátka všichni jsou spokojeni. I já jsem byl spokojen, nejen díky výstavě a unikátní ikonce v profilu, ale zejména díky skvělému kešovacímu dnu s facefromthepast, která mi ukázala neočekávaná daytonská zákoutí a se kterou se celý den úžasně povídalo. Jo, prý se už těší na kešovací výpravu do Česka. Tak uvidíme…

Jirka (kulhal)

(foto Dayton Skyline by MarkDonna, Wikimedia Commons, ostatní autor)

Komentáře: 10

 1. TwiceRaP napsal:

  Tomu se říká geopříprava. Umět si vyhledat keše v místě nasazení plnění úkolu, to zvládneme, ale najít si i doprovod k odlovu, to je už machrovinka. :LOL: Článek se moc hezky četl. I fotodokumentace nám vše přiblížila na úplný dosah. Škoda, že to žabákové bludiště není reálně skutečně blíž…. ;) Nešlo by poslat žádost Groundspeakům, že bychom vytvořili něco podobného tady u nás? Co bychom pro ikonku neudělali. :LOL: Díky za krásnou zámořskou reportáž, máme po Brazílii zase o čem přemýšlet. :ROLL:

 2. kstavk napsal:

  expozice o trusu! můj sen, není taky někde v Čechách? Hned bych navštívil…..

 3. Zvěřinec napsal:

  Skvělá reportáž. Některé druhy “toaletního papíru” mne opravdu zaujaly.

 4. martin.simek napsal:

  Take me zaujala Scatologie ;) skoda, ze se tam nedostala instalace Pepikovy Kese o hovne, jiste by sklidila uspech :-D Nadherna reoportaz, jako vzdy ! Ted uz jen ten GPSmaze dostat do Evropy a nejlepe k nam do Ceska a jeste lepe na Kladno ;)

 5. kulhal napsal:

  Díky za ohlasy. Už vím o čem budu psát pokračování až navštívím Boonshoft Museum podruhé – vzhledem k tomu, jaká část, respektive jaké fotky vás zaujaly nejvíce :)

 6. […] Celý článek … This entry was posted in Reportáže and tagged Daytona, Geokladno.cz, GPS Adventures Maze, kulhal, USA. Bookmark the permalink. ← Reportáž z Madeiry […]

 7. […] ze svých služebních cest po USA. Navštívil GPS Adventures Maze Exhibit, napsal o tom článek na GEOKLADNO.cz, a pak jsme o jeho zážitcích diskutovali v naší oblíbené hospůdce… […]

Musíte být nalogován zanechte odpověď.