Nedalo nám to, abychom se s Vámi nepodělili o zážitek, který souvisí s odlovem mystery keše GC22XDZ pozden-sachova. Nepatřili jsme k první vlně lovců, kteří keš „dali“ a to buď už desítkami hodin strávených nad šachovnicí nebo odlovem keše s využitím metody Brute Force. Na mysterky máme vždycky čas a dokud máme po ruce jiný typ keší k odlovu, dáváme je stranou. Sice jsme se zájmem sledovali počáteční drama, které se kolem téhle keše strhlo, ale blíže na listing jsme se podívali asi až půl roku po zveřejnění.

Popis hádanek v zadání keše nám připadalo jako blouznění a tak jsme požádali o pomoc a to jako i mnozí osobu, která hraje šachy pravidelně a měla by řeči v listingu lépe rozumět. S listingem jsme jí předali i velikou čokoládu a čekali jsme na výsledek. :) Asi po týdnu jsme dostali zpět listing i s čokoládou. #:-S Překvapeni jsme známému čokoládu vnutili zpět, za snahu a napsali jsme ownerovi.

Luboš z Pozdně nám odpověděl velice rychle a detailně nám popsal, které hádanky máme googlit, které jsou nejjednodušší a které by nás mohly prý i bavit. :)  Psal cosi o dlouhých večerech, ale i o pomoci, kterou nezištně nabízel. Jaro bylo už v plném proudu, léto se blížilo a po zkouknutí pokynů a po jejich lehké konfrontaci s listingem jsme dospěli k názoru, že večery jsou v tomto ročním období příliš krátké. ;)

Pomalu se blížilo roční výročí této keše a ona ještě stále „strašila“ jako neodlovená. S Lubošem jsme se dvakrát potkali a on stále nabízel svou pomoc. Navíc jsme v listingu zaznamenali zprávičku, že by postačovaly jen dvě vyřešené úlohy a souřadnice budou k dispozici. To nás rozhoupalo. Konečně, vždyť dlouhé zimní večery byly tady. Vytáhli jsme šachovnici a šli jsme do toho.

Kde začít? Pořádně jsme všechno znovu pročetli s následujícím výsledkem. :-j Hádanka č.1 začíná, že každý začínající šachista zná (v závorce bylo – měl by znát) velmi známou šachovou partii atd…. Šachy hrajeme od dětství, ale nejenom jsme neznali zmíněnou partii, ale ani googlit se to nedalo! Jak mám googlit tahy z polí e7, f7, g7  ?? Dobrá, tak tedy hádanka č.2. Zase známá partie, prý už z 20.století, ale náš výsledek opět 0! Hádanka č.3 nám byla trochu bližší, byla od českého autora, prý je také nejjednodušší, ale my zase 0! Hádanka č.4, to přece musí být brnkačka. Vygooglili jsme si pravidla, ale zase nic. Zase 0! X_X

Hádanka č.5. Šachová extravagance, popis cesty od šachovnice na psychiatrii, hm, hm, viděli jsme to také tak. Přesto jsme figurky na šachovnici rozestavěli a dlouze jsme přemítali, jak ta situace na šachovnici mohla vůbec vzniknout. A to jsme ještě měli určit figurku, místo které byl na šachovnici otazník. Nevím, jestli to trvalo hodinu nebo méně, ale pak nám to docvaklo. :-h Pochopili jsme, jak se děj na šachovnici odehrál a s úkolem odhalení otazníkové figurky jsme si poradili tak, že jsme z těch mimo plochu brali jednu po druhé a přemýšleli jsme, která tam mohla být. Věřili jsme v šachovou logiku a opravdu, jen jedna nám v ruce zůstala. Měli jsme velikou radost, nepopsatelnou radost. :) :-bd

Hádanka č.6. Prý další typ retroproblému – důkazová partie. Víme, co se po nás chtělo, ale když to myšlení tak bolí. Přešli jsme k hádance č.7. Stejné kafe a po půl hodině bolavá a omačkaná hlava. :-? Hádanka č.8, ta se nám líbila. Pojmy dvojtažky, to bylo jasné, úvodník tak leda v kině, to známe, a svůdnost? Bože, kam jsme se to dostali! @-) Skákali jsme s koníkem sem a tam a sváděli jsme kde co, ale nebylo to pořád ono. Ale líbilo se nám to. Byl to horký favorit na druhý, možná úspěšný bod.

Hádanka č.9, kombinatorika. Vzpomínky na tuto oblast matematiky byly už velice mlhavé a proto jsme přikročili k hádance č.10. Chi, chi, cha, cha – SAMOMAT! \ :-D / Prý se jedná o nepřirozené zadání, ale skrývá se v něm prý určité kouzlo. Moc se nám to líbilo a proto jsme s úsměvem přešli k hádance č.11. Šachové blouznění zde dosahuje svého vrcholu, neboť pomocný mat a to ještě s podmínkou circe, to nám připadalo jako E=mc2. Odpověď K jsme také nedali. Hádanka č.12 nás dorazila. Exofigury! To si z nás snad autor střílí nebo ne? :S Fakt jsme tomu nevěřili, co se tam psalo a šli jsme na Net, abychom si to ověřili. Místo jezdce SKOKAN, ZEBRA, VELBLOUD a dokonce prý i ŽIRAFA. Skákají si o jedno a o dvě, o jedno a o čtyři a prostě všelijak. Oči nám lezli z důlků! A k tomu všemu ještě úloha!

Hádanka č.13 naštěstí už nebyla a tak s jednou odpovědí jsme sedli k PC a napsali ownerovi. Nechtěli jsme souřadnice zadarmo, ale ať poradí, když slíbil. Byl vstřícný a hodný a skutečně poradil. Zase jen trošku, abychom si to užili. Schválil nám správnou odpověď na hádanku č.5 a hlavně, poslal nám důkazový materiál o jejím správném řešení. To byl teda gól! Nebudete tomu věřit, ale to řešení jsme znali z dětství. Četli jsme ho! Nemůžeme toho více prozradit, ale pro Ty, kteří tuhle mysterku ještě nemají, nenechte si ji i pro tohle velké překvapení ujít. :)

Samozřejmě jsme dostali nové rady, jak se podívat hádance č.3 a č.4 blíže na zoubky. Byl to jen takový prstíček povytažený ze šachové chaloupky. Konečně se dalo trošku googlit a první výsledek se dostavil. Začali jsme pronikat do teorií šachových studií, třeba taková kvadratura kruhu je opravdu velice zajímavá věc. Naučili jsme se číst šachové diagramy, dokonce šachové figurky se nám na virtuálních šachovnicích pěkně rozhýbaly. Hodně jsem se dočetli i o pozadí šachových turnajů a o výstřelcích některých šachistů. Nakonec se nám podařilo odhalit po drobných korekcích hádanky č.3 a 4. Odměněni jsme byli blahopřejným e-mailem autora obsahující finálové souřadnice s vizualizací správného řešení hádanky č.3. Byl to krásný pohled. Konečně jsme věděli, o čem to je. Nutno říci, že vynaložená energie i čas se nám naplno vrátily v překvapivém poznání, co to vlastně šachy jsou a až budeme těmi figurkami na šachovnici zase někdy táhnout, tak si na tuhle šachovou obludnost, jak ji nazval Benjo5 i sám autor, určitě vzpomeneme. Těch hodin nad tou šachovnicí zas nebylo tolik, možná tak pět, ale stálo to určitě za to. Děkujeme za tuhle pětihvězdičkovou mysterku, kterou všem doporučujeme. :) Víme, že autor všem pomůže a nenechá Vás nad šachovnicí zešílet. :-O Přejeme i Vám krásnou hru v šachy. :-h

 

Komentáře: 5

 1. martin.simek napsal:

  Diky, musim si to precist doma v klidu ;)

 2. mikisi napsal:

  Tato kes je pro nas nezapomenutelna. Stravili jsme nad ni hodne casu a i emoce se tehda trochu zvedly ale myslim si z odstupem casu, ze se jedna o povedenou petkovou mysterku, ktera vas seznami s problematikou, ktera je bezne vsem obycejnym smrtelnikum jako jsme my skryta. Rad na kes si i po delsi dobe vspomenu coz znamena, ze si urcite zaslouzi i nas FP a hned bezim ho taky pridelit :) Diky za pripomenuti teto kese !!

 3. kulhal napsal:

  Klobouk dolů! Na Šachovou jsem zatím odvahu nenašel…

 4. PePeKacka napsal:

  Tak TU už mám nějakou dobu v šuplíku a můj kamarád, do kterého jsem vkládala naděje asi bohužel také :( . Ale jednou ten otazník na toho žlutýho usměvavýho přeměnim ;) . Petra

 5. pozden napsal:

  Děkujeme TwiceRaP teamu za krásné komentáře a těm, kteří ještě nenašli sílu, držíme palce a nabízíme pomoc.

Musíte být nalogován zanechte odpověď.