V geocachingu si každý najde to své … KAMELOT:

Čím dál tím rozšířenější hra, jejímž základním cílem je vyhledávat pomocí navigačního systému GPS ukryté schránky (tzv. cache), má dnes v Česku kolem třiceti tisíc aktivních hráčů a dávno již ztratila punc undergroundové zábavy. O to víc se ale hráči – v češtině se jim říká kačeři – setkávají na různých akcích a vytvářejí vlastní komunity. Ta kladenská, organizovaná kolem webu GeoKladno.cz, patří mezi nejvýznamnější u nás.

Geocaching vznikl ve Spojených státech v roce 2000 jen krátce poté, co prezident Bill Clinton rozhodl o odstranění umělé odchylky přidávané do signálu GPS, a umožnil tak jeho využití i pro běžné uživatele. V Česku se první cache objevila už následujícího roku a hra si postupně nacházela nové a nové příznivce. Princip geocachingu se za dvanáct let příliš nezměnil. Základem je pátrání po schránkách na základě jejich zeměpisných souřadnic. V případě úspěchu se pak kačer zapíše do logbooku, deníku schránky, a opět ji skryje na stejné místo. Umístění schránky podléhá schválení celosvětového organizátora hry, společnosti Groundspeak, za její údržbu je pak zodpovědný ten, kdo ji založil.

Jak se v Česku rozšiřoval okruh hráčů, bylo stále složitější jejich činnost koordinovat, proto začaly vznikat nejrůznější místní komunity. V Kladně sahají počátky její organizace asi čtyři roky nazpátek, kdy vznikl web GeoKladno.cz. „Tehdy ale stránky komunitu moc nevytvářely, to se povedlo až asi o dva roky později, když vznikla nová verze webu,“ popisuje Mikisi (Marian Heczko), jenž se na tvorbě GeoKladno.cz podílel od samých začátků. Společně s ním se dnes o stránky stará především jeho kolega Martin Šimek. Objevují se tu pravidelné reportáže z různých zajímavých akcí, rozhovory s významnými kačery, tipy na výlety a podobně. „Web je něco, na co jsme opravdu hrdí. Díky němu se kladenská komunita hodně zviditelňuje a získala si i určité jméno,“ říká Mikisi.

Zajímavé přitom je, že zatímco v jiných regionech aktivní kačeři přibývali postupně, v okolí Kladna bylo rozšíření komunity nárazové. Dnes ji podle Martina Šimka tvoří více než stovka lidí. Na území kladenského okresu se pak nachází přibližně pět set schránek (v celé republice je jich cca 30 tisíc; pro srovnání sousední Polsko jich má na celém území jen asi tři a půl tisíce).

Geocaching se ovšem neomezuje jen na hledání skrytých schránek, jeho důležitou součástí je i poznávání místa, v němž se hráči pohybují. Schránky by pokud možno měly být umístěné na zajímavých místech a přinášet nálezci prostřednictvím přiloženého textu (listingu) nějaké nové poznání či informaci. „Každý kačer zná místa, kde loví, mnohem lépe než kdokoli jiný. Hodně často cache připomínají nějaké málo známé historické osobnosti či události. Mě třeba překvapilo, jak málo jsem věděl o nejbližším okolí v rádiu třiceti kilometrů od Kladna a jak málo jsem ho vlastně měl prošlápnuté, když jsem se po něm pohyboval jen po vyznačených cestách,“ vypráví Martin Šimek. Mikisi k tomu dodává: „Člověk se také začne na svět kolem sebe dívat jinak. Víc si všímá detailů, jako jsou třeba domovní znamení, protože ty často slouží k orientaci při hledání schránky.“

Další důležitou činností kladenské geokomunity je organizace různých společných akcí, kterým se mezi kačery říká eventy. „Na Kladensku se pravidelně organizují eventy, jako je třeba vítání jara, loučení se školním rokem, loučení s létem nebo deskové hry pro celou rodinu. Lidé okolo webu GeoKladno přímo organizovali turnaj v adventure golfu v Horním Bezděkově nebo na jaře velmi úspěšnou soutěž v Terezíně, inspirovanou pevností Boyard, kam se sjeli lidé z celé republiky. Na jaře jsme také pořádali event Za zubatou žábou na Bruntálsku, kde jsme se setkali bruntálskými kačery. Podobných událostí, které podporují život a rozvoj kladenské komunity, je stále víc,“ říká Mikisi.

Protože kačeři mají blízký vztah k přírodě, organizují jednou za čas i tzv. CITO (z anglického „cache in, trash out“), kdy například pomáhají s úklidem odpadu v přírodě. „Odklízeli jsme nepořádek na Žákově skále u Bělok, pomáhali jsme s úklidem v nedaleké zoo v Zájezdu a rádi bychom navázali spolupráci i se zástupci kladenského magistrátu, aby nám řekli, kde bychom mohli být v tomto směru užiteční,“ rozvádí Martin Šimek.

Jedním z posledních významných počinů kladenské geokomunity bylo vydání tzv. geocoinu, speciální mince, kterou mohou její majitelé použít jako poklad do schránek. Vlastník může minci vymyslet nějaký úkol, třeba aby putovala jen po určitém druhu památek, nebo aby se dostala na nějaké místo ve světě a podobně – i když stále častěji jsou mince spíše sběratelským artiklem a nikam neputují. V tom je jedno z kouzel geocachingu – je velmi rozmanitý, nabízí obrovské možnosti a každý si v něm najde to, co ho baví.

>>> Úvodní strana

>>> Strana 62

>>> Strana 63

(c) 2012 KAMELOT: Roman Hájek & Mikisi & Martin.Simek

 

Komentáře: 7

  1. BoB_C napsal:

    CITO (z anglického „cash in, trash out“) Je trochu špatně. Peníze neukládáme, ale ukládáme “keš”
    CITO = CACHE IN TRASH OUT

  2. TwiceRaP napsal:

    Díky za servis Kamelotu přímo na web. :-D Článek je moc hezký a naše mince tam opět září. :LOL: I bych věřil tomu, že si do Kamelotu pro GCéčko někdo zavolá. ;) Díky za pěknou prezentaci kladenských kačerů. :-D

Musíte být nalogován zanechte odpověď.