V neděli 9.9.2012 zveme všechny příznivce pohybu na Sletiště kde se koná akce Českého klubu Nordic Walking Mámo! Táto! Pojďte se hýbat! Na akci se podílí i GeoKladno, které bude prezentovat geocaching a v rámci akce bude možné si odlovit ještě před oficiální publikaci nově vytvořený letterbox.

Co je Nordic Walking?

Nordic Walking možná pro někoho zní hodně tajemně, ale je to vlastně jen běžná chůze se speciálními hůlkami. Tato zajímavá a atraktivní forma pohybu se nejprve dostala z Finska do celé Skandinávie. Odtud byl již krůček do zbytku Evropy. I u nás roste počet příznivců.

Historie

Počátky Nordic walking jsou datovány od roku 1988 v Helsinkách, kde se měla konat soutěž v běhu na lyžích. Díky nedostatku sněhu se uskutečnil závod, kde soutěžící vyrazili na trať pouze s holemi.

Výhody

V čem spočívá jeho kouzlo? Technika pohybu není příliš složitá a velice brzy se ji naučí prakticky každý. Ani potřebné vybavení není nijak drahé, navíc je bez problému můžete zabalit do zavazadla, ať cestujete kamkoli. Prakticky všude máte jistotu, že svůj sport budete moci provozovat bez ohledu na počasí, přírodní podmínky nebo fyzickou zdatnost a počet svých společníků. Je možno jej provozovat celý rok, kdekoliv a ve všech věkových a výkonnostních skupinách, protože jeho sportovní úroveň lze velice lehce přizpůsobit vlastní fyzické kondici.

Při správné technice se zapojí až 90% svalstva. Oproti běžné chůzi spotřebujete mnohem více energie. Důsledkem toho je zvýšená srdeční činnost v příznivém pásmu zátěže. Tím je Nordic Walking vhodný i jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám. Při Nordic Walkingu můžete spálit za hodinu až 600 kcal. Více spotřebujete už jen při poměrně rychlém joggingu, ale zde odpadá nadměrná zátěž kloubů způsobená nárazy. Navíc díky holím přenesete část své hmotnosti na svaly paží a odlehčíte nohy. Proto mohou, v rámci možností, provozovat Nordic Walking i lidé, kteří mají nějaké problémy s klouby dolních končetin. Hole vám též pomohou  narovnat záda při chůzi.

Nordic Walking jako rehabilitační prostředek

Nordic Walking lze doporučit též při rehabilitaci po operaci nohou. V neposlední řadě musíme též zmínit přínos Nordic Walking na svaly paží, zejména pro triceps. Tento sval, který bývá ve vyšším věku povolený, je možné jednoduše zpevnit právě za pomoci Nordic Walking. Při každém pohybu ruky vzad se tento sval aktivuje a tím ho můžete bezbolestně posílit.

Výška holí

Jsou dva způsoby jak určit výšku holí. Prvním je vynásobení výšky těla koeficientem 0,68 a druhým (jednodušším) je pravidlo, že rukojeť musí být  v úrovni pupku.

Technika Nordic Walking

Správná technika Nordic walkingu není složitá, má však svá specifika.  Zvládnout ji vám velmi pomůže správná velikost holí, jejich výška a délka kroku v součinnosti se správným pohybem rukou. Hole se při chůzi odrážejí a pomáhají nám v pohybu vpřed. Nikdy jimi nemíříme před sebe.

Při chůzi Nordic Walking musíme chodit diagonálně, levá ruka jde dopředu s pravou nohou a naopak. Přední hůlku s rukou držíme nataženou, ale jen do úrovně pupku a druhou držíme co nejvíce dozadu. Hůlky zůstávají vždy vzadu. Při chůzi nesmíme zapomínat na ruce, musí neustále pracovat. Proto je ruka vepředu zavřená a pevně svírá hůlku a ruka vzadu zůstává otevřená.

 

Zdroj: www.cknw.cz

Komentáře: 5

 1. martin.simek napsal:

  Paráda ! kde seženu hůlky ?

 2. mikisi napsal:

  Budou tam mit snad i nejake k zapujceni na zkousku

 3. kulhal napsal:

  Jojo, hůlkami straším houbaře a pejskaře v okolí Lán už pár let. Opravdu to funguje. Že bych namísto hraní si na plechového kačera na Bucku vzal rodinu radši na Sletiště?

 4. Raraku napsal:

  Jé, letterbox na Kladně. :) Tak nevím, měla jsem v plánu jet v neděli do Berouna… Ještě to zvážím.

Musíte být nalogován zanechte odpověď.