Koncem června jsem se i my vydali do Ždánického lesa a blízkého okolí na Pedál. Tato cyklosérie nás už dlouho lákala. ;)

Pedálová trasa Ždánického lesa a okolí

Na Pedál jsme vyrazili z Bučovic, kde jsme byli ubytovaní. K nejbližšímu Pedálu č.33 jsme to měli vzdušnou čarou jen 5 km a tak jsme to brali jako rozjezd před závodem. Z 5 km vzdušnou čarou to bylo nakonec 10 km po polních cestách a příjezd na startovní čáru nám trval skoro hodinu. Trochu nás to překvapilo, ale neodradilo. Začali jsme na Pedálu č.33 v Rašovicích a jen jsme se rozhodovali, jestli vyrazíme ve směru hodinových ručiček tedy vlevo nebo proti směru hodinových ručiček vpravo. V obou případech jsme museli pro další kešku do kopce a tak jsme to vzali vlevo na Pedál č.32.Trasu Pedálu jsme v těchto chvílích ještě neznali, ale pokud můžeme dalším zájemcům doporučit postup zdolání této cyklosérie, tak nejvhodnější je asi začít od Ekofarmy Jalový Dvůr od hostince U Hříbka, který se nachází mezi Pedálovými  keškami č.37 a 38 na souřadnicích  N 49° 6.541, E 16° 55.984. Na Ekofarmě se můžete nejenom dobře najíst a napít, ale můžete zde zaparkovat i svoje geovozidlo. Souřadnice přilehlého parkoviště jsou N 49° 6.578′, E 16° 55.940. Je to ideální výchozí i cílové místo.

Jalový Dvůr - krmení koní

Na kešku Pedálu č.37 to není od farmy daleko. Je to ve směru k Pedálu č.33 v Rašovicích, kde jsme i my začínali. V Rašovicích zdatní cyklisté vyjedou první kopeček, děti a pohodáři si ho vytlačí. :-P Jede se po pěkné asfaltce po cyklotrase č. 5098. Jediné, co na parádní trase zdržuje, je sesedání z kola a logování. :-D Pedálová cesta pěkně utíká a to až ke kešce Pedálu č.23, kde je třeba se rozhodnout, kudy dále pokračovat. My jsme to udělali tak, že jsme sebrali Pedál č.22 a po té jsme se kousek vrátili a vyrazili jsme směrem ke kešce  Zlatý Jelen a dále jsme frčeli k pedálové kešce č.56. Jede se stále lesem tentokráte již po cyklotrase č.473.

Zlatý Jelen - památník

U pedálu č.58 si musíte dát velký pozor, neboť zde narazíte na loupežníky.

Pedál č.58 - U loupežníků

U Pedálu č.59 Vás vystraší strašidlo Ždánického lesa a u pedálu č.62 si dejte pozor na včely.

U Strašidýlka

Pedál č.62 - bzukot v lese

Někde kolem Pedálu č.64 narazíte na moc pěkný rozcestník, který Vám ukáže jak se dostat k Červenému kříži, který je také součástí obrazce pedálu a kde také kešku najdete.

Pedál č.64 - U rozcestníku

Pedál - Červený kříž

Z lesní cesty musíte odbočit vpravo na silnici. :!: Po silnici se jede až do Ždánice. Není to obtížná cesta, ale je zde poměrně velký silniční provoz a proto se nám tenhle úsek Pedálu moc nelíbil. Jinudy se ale jet nedá. Pokud pojedete na pedál s dětmi, je to jediný úsek, kde musíte na ně dát větší pozor. Podél silnice, zejména na odbočkách lesních cest odlovíte kešky Pedálu č.01 až 07. Co je ale pozitivní, že jste v půli pedálové cesty.

Pedál č.06 - Cesta po silnici do Ždánice

Ždánice jsou ideálním místem pro odpočinek. Nejdříve si ale odlovte místní kešky. Zaskočte si na zámek, ke kapličce Ave Maria a kolem hvězdárny si zajděte na šibenici.

Ždánice - zámek

Až po té máte nárok na dobrý oběd, pití a kdo bude chtít, může si zajít i na koupaliště. :LOL: Až se Ždánice nabažíte, vraťte se zpět na pedálovou trasu a pokračujte od Pedálu č.08 zpět do hlubin Ždánického lesa. Dále se jede po cyklotrase č.5096. Kešky hezky přibývají a ujeté kilometry také. Po trase narazíte na kešku Salaš, kterou si chvíli pohledáte. My jsme u ní našli navíc spícího slepýše. 8-O

Slepýš v Salaši

Před Pedálem č.21 jsme si připomenuli větu z listingů Pedálu: „Nezapomeň na úsměv… je to světlo, které při pohledu do očí prozradí, že je srdce doma“. Do smíchu nám totiž moc nebylo. Stoupák k Andělíčkovi na Pedálu č.21 stál za to.

Pedál č.20 - byl již v zádech, ale tenhle soupák k Andělíčkovi stál za to..

Pedál č.21 - U Andělíčka

Pedáll č.21 - U Andělíčka

Dojeli jsme na místo osy obrazce Pedálu. Před námi byla už jen jedna čtvrtina obrazce. Pokračovali jsme po cyklotrase 473 a 507 až k Ekofarmě. Tady jsme si vyfotili koníky, ovce i oslíka. Viděli jsme i lamu.

Ekofarma Jalový Dvůr - hříbátko

Jalový Dvůr - ovečky

Samozřejmě jsme se občerstvili a následně jsme trasu Pedálu na č.34 dorazili. Celou trasu 30 km jsme objeli v pohodovém tempu s občerstvovacími zastávkami za necelých 8 hodin. S naším startem a návratem do Bučovic to bylo celkem 48,6 km. Pedál se nám moc líbil. :-P Kromě spojovacího úseku od Červeného kříže do Ždánice se Pedál jede po cyklotrasách Ždánického lesa, které jsou ve výborném stavu a určitě je zdolají i ti nejmenší cyklisté. Cestou můžete obdivovat nejenom přírodní krásy, ale i „výzdobu“ Ždánického“ lesa, kterou pro Vás místní občané připravili. My jsme cestou „ulovili“ 72 keší. :LOL: Nezajížděli jsme do vnitřní části obrazce, tam to bylo hodně z kopce a pak zase do kopce. :OOPS: Stačily nám kešky tvořící obrazec Pedálu. Uložení krabiček je geozřejmé, jen ve čtyřech případech jsme hledali trošku déle. V letním období počítejte s tím, že budete při logování obtěžováni savým hmyzem a proto je nutné se vybavit repelentem. :!: To je snad jediná věc, kterou jsme zaregistrovali jako negativní. Celá cyklosérie je velice podařená. Máme z ní nádherné zážitky. Všem jí doporučujeme. Autorovi anabrekovi za ní i tímto článkem děkujeme. :-P

TwiceRaP v cíli

Přejeme všem hodně hezkých chvil na cyklotrasách Ždánického lesa.  ;)

Renka a Pavel, TwiceRaP

 

Komentáře: 7

 1. martin.simek napsal:

  NADHERA !!! dekujeme ;) uz se tam tesime s celou geo-cyklo-rodinkou … Martin

 2. raniformes napsal:

  Jako vždy moc příjemně pojatý report. Upozornil nás na sérii, o které jsme nevěděli, a na kterou se jistě brzo rádi vypravíme. Moc děkujeme! :-P

 3. J@VO napsal:

  Na této serii jsme byli a opravdu je to pěkná projížďka. Jen kdo by si myslel že je to rovina bude trochu překvapen. :)

 4. maarioo napsal:

  Děkuji za pěkně sepsanou reportáž. Na tuto serii se výhledově také chystám a tyto informace se mi do budoucího plánování hodí.

 5. Zvěřinec napsal:

  Moc pěkná fotoreportáž. Díky…

Musíte být nalogován zanechte odpověď.