První kladenský geocoin

První kladenský geocoin

Proč mají Plzeň, Olomouc nebo Třebíč své geocoiny, a Kladno ho nemá? Tuhle otázku jsme si začali klást během loňského roku. Vždyť kladenská geokomunita je početná a aktivní – a stačilo by jen existující energii správně nasměrovat abychom se i my mohli pyšnit svým vlastním geocoinem.

Během dlouhých zimních večerů jsme od otázek přešli k činům, v lednu dali dohromady skupinu 15 nadšenců a začali rýsovat společnou představu. Zpočátku jsme uvažovali o připojení se k jihočeskému projektu geocoinů ve tvaru map okresů, nakonec jsme se však rozhodli jít vlastní cestou s tím, že k mapě okresu se můžeme vrátit později pokud projekt získá dostatečnou podporu v celém Středočeském kraji.

Vlastní coin, vlastní cesta. To se snadno řekne, ale hůř provede – zvlášť když 15 lidí má 15 názorů, navíc nepřetržitě měnících se díky novým podnětům přicházejícím z celého okolí. Po mnohých diskusích jsme v únoru dospěli k tomuto zadání:

Jsme skupina geocacherů z Kladna a okolí. Spojili jsme se za účelem tvorby geocoinu, který bude propagovat náš kraj, naše zájmy a hodnoty. Geocoin vytváříme jako příspěvek ke hře Geocaching. Chceme, aby coin propagoval naše webové stránky www.geokladno.cz. Výhledově chceme připravit celou sérii geocoinů. Je však možné, že zůstane jen u prvního coinu a jeho design musí tedy obstát i samostatně. Na jednu stranu chceme umístit logo Geokladno + odkaz www.geokladno.cz. Na straně druhé chceme symbol průmyslové minulosti Kladna – tři vápenné pece z areálu Vojtěšské huti, ze kterých koneckonců vychází i podoba našeho loga.

Vzhledem k tomu, že nikdo z nás není zručným grafikem, svěřili jsme naše zadání do rukou profesionálů. V dvoukolovém výběru zvítězil návrh od geokolegy Hoblíka, jehož coiny v posledních letech získaly velmi dobrou reputaci v (nejen) české geokomunitě. Po odladění a odsouhlasení návrhu byla dalším krokem výroba vzorků, prvních hmatatelných výsledků našeho několikaměsíčního úsilí. Vzorky přistály na našem stole v polovině června a bez jakéhokoliv přehánění vyvolaly nadšenou reakci. Krásný coin ražený do bronzu, průměr 44.5 mm, tloušťka 4 mm. Jednoduchá, ale precizně dotažená grafická podoba, tvar a masivní provedení jednoznačně odkazující ke kladenskému dědictví uhlí a oceli, zároveň však nabízející prostor pro další rozvoj série. Zkrátka, je to coin, který každý chce vzít do ruky, potěžkat si ho, prohlédnout – a jen nerad ho vrací zpět :) .

Nejtěžším úkolem byl výběr povrchové úpravy pro finální výrobu. Kdyby to šlo, vyrobili bychom všech šest variant, které jsme dostali v podobě vzorků. Protože však naše finanční možnosti jsou omezené, po dlouhé debatě jsme zvolili výrobu coinu s povrchovou úpravou patinovaného bronzu, který výrazně evokuje představu masivní, přesně opracované součástky. Doplnili jsme jej variantou černý nikl s jemnou červenou linkou. Černé Kladno bez černého geocoinu prostě být nemůže – a to i přesto, že dnešní Kladno je mnohem víc zelené než černé. Tento coin bude k dispozici v limitovaném nákladu 60 ks. Každý z patnáctičlenného „porodního“ týmu navíc dostane jeden pamětní coin v provedení patinované stříbro + lesklé zlato. Ten bohužel nebude možné získat jinak než že se ho vzdá jeden z patnácti podílníků. Pokud je mi známo, nikdo se k takovému kroku nechystá :) .

První veřejné představení vzorků bude na eventu Loučení se školním rokem v pátek, 29. června. Krom toho plánujeme další event koncem července, kde bude – doufejme – možnost si geocoiny i zakoupit. Nezapomínáme samozřejmě ani na zájemce, kteří se na Kladno nedostanou. O dalších možnostech stejně jako o cenách vás budeme včas informovat. Brzy vám zde nabídneme i detailní fotografie jednotlivých coinů.

Komentáře: 20

 1. TwiceRaP napsal:

  Na tenhle článek jsme se více jak půl roku těšili. :) Jsme moc rádi, že již známe finálové souřadnice kladenského GC a že bude brzy tento poklad navždy v našich rukou. :) Jako podílníci jsme měli to štěstí, že jsme se se vzorky těchto nádherných coinů mohli již osobně potěšit. I nám se moc líbí. :) :) :) Veřejně děkujeme organizačnímu týmu ve složení kulhal, mikisi a martin.simek za skvěle odvedenou práci. Neměli to s námi úplně vždy jednoduché. Díky. :)

 2. Raraku napsal:

  To vypadá velmi dobře, rozhodně se hlásím jako zájemce o 1-2 kousky a už se těším jak si je příští pátek ošahám :) Bronz je dobrá volba. Mimochodem, zdá se mi to nebo má ta mince na fotce prefix KL, to by bylo hustý. :)

 3. semik napsal:

  Tak tohle se vam opravdu povedlo! Mince vypada skvele.

 4. ArgiCZ napsal:

  Tak ta nema chybu, uz se na ni tesim, skvela prace! :)

 5. MichelleR1 napsal:

  …také se na něj mooc těším až bude topkou v mé GC sbírce…klobouk dolů, skvělý to počin :)

 6. kstavk napsal:

  už sem i viděl v předpremiéře :) 1 si pořídím (ale ne tu černou variantu)

 7. DJ-team napsal:

  Nejsem sběratel železa, ale mít první kladenský, to stojí za výjimku. Je krásný, věřím, že se k němu dopracujeme. Gratuluji k úspěchu.

 8. Horluck napsal:

  Už jeden trackovatelný předmět mám, tak proč nemít další? A když to bude kladenský geocoin, tak to za to stojí!!! :-c ;)

 9. Zvěřinec napsal:

  Taky si jeden vezmu, i když se mi nejvíc líbila varianta, která se nebude vyrábět, kladenský geocoin musím mít.

Musíte být nalogován zanechte odpověď.