Snad se na nás nebudete tolik zlobit, že pokračování společné cesty kulhala, týmu TwiceRaP a Zvěřince na Megaevent BRUGSE BEER III do Belgie, zveřejňujeme až nyní. Jsou to už tři měsíce od zveřejnění první části. Ten čas opravdu neúprosně letí. :ROLL:

Cesta na Bruggy

Cesta na Bruggy

Minule jsme skončili u návštěvy nejstarší keše na evropské pevnině. 8) Od ní jsme vyrazili už přímo do Bruselu. Při závěrečných kilometrech prvního dne nás Jirka upozornil na skutečnost, že dálnice v Belgii jsou osvětleny po celé délce trasy. Osvětlení těchto dálnic je prý vidět i z oběžné dráhy kolem Země. Zkoušel jsem k této informaci dohledat i nějaké podrobnosti na internetu a tam jsem se dozvěděl, že na belgických dálnicích svítí 335 tisíc lamp, což jenom ve frankofonním Valonsku stojí ročně 9,5 miliónu eur. Dle úplně posledních zpráv začínají ale i v Belgii šetřit a i oni budou osvětlení na dálnicích vypínat. Po dojezdu do Bruselu jsme se nešli ani ubytovat, ale hned jsme vyrazili na kešky, za čokoládou a na pivo. :-D ME-Belgie05

Zakrytá ulička v Bruselu 12.4.2013 18-32-06

Zakrytá ulička v Bruselu 12.4.2013

Čokoláda v Bruselu

Čokoláda v Bruselu

 

Samozřejmě jsme vyrazili i za velkou zdejší atrakcí Jaenneke Pis – čůrající holčičkou, hlavním symbolem Bruselu – čůrajícím chlapečkem – Manneken Pis a nestihli jsme čůrajícího psa – Zinneke Pis. Byly jsme z těchto čůrajících symbolů trochu vedle, ale Belgičané asi vědí o čem to je! Vy si o tom můžete více přečíst v odkazech, které jsme Vám do článku pro tyto účely vložili.

Jeanneke Pis - dívčí chlouba Bruselu 12.4.2013 18-43-18

Jeanneke Pis – dívčí chlouba Bruselu

Jeanneke Pis (TB-GC Hotel) - mám jí

Jeanneke Pis (TB-GC Hotel) – mám jí

Podstatná informace je ta, že kešku čůrající holčičky jsme našli, ale chlapeček velice odolává, Jirka jí na místě hledal už po čtvrté!  I my jsme se moc snažili, abychom jí našli, ale je to s odpuštěním pěkný „vyčůránek“. Od těchto specifických symbolů jsme se přesunuli přes Náměstí Grande-Place do hotelu, kde jsme se ubytovali, abychom nabrali síly na druhý den naší výpravy.

Radnice Brusel 2 12.4.2013 20-48-14

Radnice Brusel

Sobotní dopoledne druhého dne naší cesty jsme věnovali návštěvě obřího Atomia.

Kulhal, TwiceRaP-R, Zvěřinec u Atomia

Kulhal, TwiceRaP-R, Zvěřinec u Atomia

Posbírali jsme pár kešek v okolí a při cestě jsme poslouchali Jirkovo průvodcovské vyprávění o životě v Bruselu. Mimo jiné i o tom, jak se snažil při svém někdejším působení v Belgii prodat zánovní zimní pneumatiky a jak se divil, že o ně není vůbec zájem. Až později zjistil, že v Bruselu téměř neznají sníh a proto jezdí výhradně na letních. Více jsme se už v Bruselu nezdržovali a natěšeni jsme vyrazili na západní pobřeží Evropy k Severnímu moři! Jirka nás dovedl k písečným dunám, kde jsme si odlovili písečnou Earthku a několik kešek podél naučné stezky přírodní rezervace „De Westhoek“.

De Westhoekverkaveling 4 - plazením v dunách VPŘED 13.4.2013 12-58-41

De Westhoekverkaveling 4 – po odlovu kešky

Duny byly hodně zajímavé. Je to místo, které nás hodně zaujalo.

V dunách

V dunách

Byly vytvořeny a jsou stále přetvářeny působením neutuchajícího západního větru i výkyvů mořské hladiny. Některé duny dosahují výšky až deseti metrů.

Písečné duny

Od dun jsme se šli podívat k moři. I tam to pěkně foukalo. Opět jsme byli Jirkou poučeni o tom, jak se dá koupat v Severním moři. Domorodci i návštěvníci se zde koupají v neoprenu. Renka si ale vyzkoušela moře i bez něj. :-D

Severní moře 13.4.2013

Severní moře 13.4.2013

Po ochutnání slanosti moře jsme už mohli konečně vyrazit od pobřeží zpět do cíle naší výpravy, do historického města Bruggy.

P1030376

Starobylé Bruggy

Bruggy

Bruggy

Bruggy

Bruggy

Ubytováni jsme byli v místním penzionu. Paní domácí nás vřele přivítala a byla k nám velmi pozorná a laskavá. Cítili jsme se tam velmi dobře. Ubytovali jsme se a následně jsme vyrazili ven poznávat krásy města Bruggy, jež se také nazývá „Benátky severu“.  Jak samotný název napovídá, město je protkáno řadou sítí kanálů řeky Reie, která spojuje město i s mořem. Bruggy tak sloužily již od raného středověku jako námořní přístav a právě díky obchodu se vzácným kořením a dalším exotickým zbožím tolik zbohatly. Ne vždy tomu tak bylo a to zejména v dobách, kdy se kanál spojující Bruggy s mořem zanesl. Více si o tom můžete přečíst např. zde. Bruggy jsou opravdu krásné. Na každém kroku je co obdivovat! Nevěděli jsme, kam se máme dříve dívat. Snažili jsme se samozřejmě hledat i kešky, ale museli jsme skloubit obojí. Bruggy nás opravdu uchvátily. Museli jsme též ochutnat pravé belgické hranolky, o kterých se v Belgii píší básně i studují odborné školy. Dle dostupných zdrojů spotřebují Belgičané 75 kilogramů hranolků ročně na hlavu, což je o třetinu víc, než Američané. Vedle hranolků dominovala v obchodech belgická čokoláda a v restauracích obrovské množství druhů piv. A my jsme ochutnávali ze všeho. Bylo nám opravdu dobře.

Belgické hranolky

Belgické hranolky

Právě v Bruggách jsme pochopili i to, proč jsou pro Belgičany tak důležité „čůrající symboly“, se kterými jsme se seznámili v Bruselu. Na vlastní oči jsme viděli, s jakým gustem je možné použít venkovní záchodky např. hned vedle kostela, kdy pán přistoupí za zídku, která skrývá jen to nejnutnější a takto skryt vykoná na veřejnosti svou potřebu. Pro nás nepochopitelné, pro místní domorodce neodmyslitelná součást jejich života. Také jsme si to museli vyzkoušet, děvčata tedy ne. :LOL:

BB2 - Déja vu II - URINOIR 13.4.2013 18-59-29

Kromě záchodků jsme věnovali i pozornost místním historickým památkám i keškám. Památky byly všude kolem nás, kešek ale moc nebylo.

Zkouška

Zkouška

Hlavní keškovací pole se nacházelo na periferii města, které jsme my nenavštívili.

DSC06571

Nemohli jsme odejít od starobylých uliček a krásně vyzdobených hospůdek.

DSC06529

Užívali jsme si starobylých zákoutí a zvuků vycházejících z vodních kanálů i setkání s geokolegy.

DSC06541

Ani déšť nám nevadil

ME-Belgie25Nejednou jsme se v Bruggách setkali i s našinci, dokonce se známými z nedalekého Nového Strašecí. :-P I to bylo milé.Po Bruggách jsme
chodili do pozdní noci.P1030384

V neděli ráno jsme vyrazili na megaevent. Opět jsme procházeli krásným městem až na jeho okraj, kde byl hlavní stan megaeventu.

Vítáme-Vás-na-megaeventu-Brugse-Beer-III-14.4.2013

Vítáme-Vás-na-megaeventu-Brugse-Beer-III-14.4.2013

Upřímně řečeno, moc jsme se tam nezdržovali. Našli jsme si logbook, kulhal si koupil suvenýr u Hoblíka :LOL: a pelášili jsme pryč. Poznali jsme, že megaevent v Bruggách není až tak moc o keškách, magnetem číslo jedna je toto nádherné historické město.A tak jsme spěchali zpět do centra navštívit náš poslední cíl výpravy – 83 metrů vysokou věž Belfried.

Zvonicová věž v noci 13.4.2013

Zvonicová věž v noci 13.4.2013

Cestou jsme si odlovili ještě pár kešek, abychom měli alespoň trochu splněno a pak už jsme si vystáli frontu na věž. 8-O

Zoete inval - naše poslední keš Bruggy 14.4.2013 10-17-01

Úžasný modrý ammobox

P1030416Chvíli stání nám zkrátil místní umělec s nůžkami, který Rence vystříhal během mžiku její portrét, abychom následně poznali, že se jedná o Poláka, který se s námi velmi dobře domluvil česky, neboť tuto svou živnost provozoval nějaký ten pátek i v Praze.

Po vystání fronty a následném zdolání 83 schodů se před námi rozevřel výhled na celé Bruggy a okolí.

ME-Belgie38

Bruggy

Výhled z věže na Bruggy 2 14.4.2013 11-58-23

Za hlavou nám při tom duněla mohutná zvonkohra

Zvony ve věži 14.4.2013 11-54-15

Zvonkohra

a my jsme si mohli už konečně říct, viděli jsme vše důležité, kešky i medvídka z megaeventu v Bruggách máme a tak jedeme domů. ;) Při cestě domů jsme si ještě trochu vylepšili keškovací skóre a po té již zbyly jen vzpomínky, o které se s Vámi tady dělíme. :LOL:

:) Pavel a Renka – TwiceRaP, Jirka – kulhal, Petra – Zvěřinec. :)

Komentáře: 6

 1. Raraku napsal:

  Děkuji za pokračování reportáže. :)

 2. kstavk napsal:

  čůrající pes? Super, to musím zařadit do lokalit s označením “JE POTŘEBA VIDĚT”

 3. Zvěřinec napsal:

  Díky za připomenutí, bylo tam krásně!

 4. Desdencha napsal:

  Díky za skvělé pokračování “Zápisků” a zároveň za připomenutí i naší cesty na ME. Neměla jsem sice možnost navštívit tolik zajímavých míst jako vy, ale i tak to pro mě byl nezapomenutelný zážitek. Bruggy jsou opravdu překrásné. V době konání ME tam člověk potkával kačery na každém kroku. Ale když jsme se mokří a už dost unavení prodrali k jedné keši v parku a u ní viděli Pavla s Renatou, Jirku a Petru, říkala jsem si, že už mám vidiny :)
  Bylo to milé setkání na nečekaném místě!

 5. kulhal napsal:

  Se zpožděním jsem objevil tento článek. Krásné připomenutí geovýletu, navíc se spoustou cestopisných zajímavostí a odkazů. Díky za počtení!

 6. Mireksen napsal:

  Megaeventu jsem se zúčastnil s olomouckými kačery a tento článek, i když se zpožděním, mi oživil krásné vzpomínky. Díky za něj. V Bruggách jsem se věnoval více keškám a nyní zjišťuji, že jsem asi udělal chybu. Pro toto krásné město platí asi totéž co pro Neapol.

Musíte být nalogován zanechte odpověď.