GEOKLADNO – trocha z historie

GEOKLADNO je pojem. Ne nadarmo se objevuje i v textu o geocachingu na wikipedii, kde je zmínka o nejznámějších komunitách českých geocacherů. Kladenská geokomunita byla vždy otevřenou komunitou, která výrazně přispěla k rozvoji geocachingu na Kladensku i širším okolí. Základním komunikačním kanálem se stal web www.geokladno.cz , který vznikl podle dosud zjištěných informací v roce 2009. Web se od svého začátku hlásil k industriální historii regionu, ale zároveň bylo na něm možné najít informace o krásách blízkého okolí.

Obsahem webu byla řada příspěvků obsahující zkušenosti získané v geocachingu, web obsahoval diskusní fórum i fotogalerii. Na webu byly oznamovány nejdůležitější geoakce, které přispívaly ke stmelování místní geokomunity. Na GEOKLADNO přispívalo svými články a postřehy mnoho kačerů, web administrovali mikisi, později martin.simek. Daly se zde najít cenné rady i doporučení, kam za keškami vyrazit.  Koncem roku 2011 byla geokladenská komunita natolik silná, že se chtěla prezentovat i svým logem. Proběhlo veřejné hlasování, přičemž bylo vybráno logo znázorňující kladenské Vojtěšské pece.

Poděkovat za něj můžeme plzeňskému geokolegovi torfikovi, opravdu se povedlo. Torfik se stal i kmotrem prvního kladenského ozubeného GC. Logo bylo doplněno na kladenský geoweb a objevovalo se i u listingů zakladatelů místních kešek. Geokladenská komunita byla v této době na výsluní. Byly pořádány společné akce a společné výlety. Připomenout můžeme GeoTmelení, Terezínské hry, pravidelné Vánoce na Horce, silvestrovské ohňostroje, loučení se školním rokem, Vítání jara u dobrého vínečka, Paintball eventy nebo dokonce Železného kačera nebo nezapomenutelné GeoTancovačky. Velkou společnou akcí byly výlety za Zubatou žábou nebo na Duklu.  Komunikace GEOKLADNA byla doplněna o další významný komunikační kanál zřízený na Facebooku, který je využíván dodnes. Sem bychom chtěli přesunout i možné geokladenské diskuse, prostředí FB je pro tyto účely vhodnější. V roce 2012 vzniklo geokladenské sdružení podílníků, které stálo u zrodu kladenských ozubených geocoinů. Z řad geokladenských kačerů dokonce vyrostli zástupci, kteří byli zakládajícími členy České asociace geocachingu. Po velkém nadšení a skvělé spolupráci došlo od roku 2016 k útlumu webu GEOKLADNO, ale geocaching na Kladensku žil dál. Mnoho příznivců geocachingu z Kladna, Slaného i Rakovníka vzpomínalo na časy, kdy bylo GEOKLADNO plně žijícím organismem.  Ale nezůstalo jen u vzpomínek. V květnu 2019 se opět sešla část bývalých podílníků, kteří stáli u zrodu kladenských ozubených geocoinů a společně s novými podílníky i z Rakovníka se nejenom domluvili na výrobě dalšího geocoinu, ale opět probudili do té doby uhasínající web GEOKLADNO. Chceme zde prezentovat nejenom coiny, které vyrobíme, ale i třeba připomenout, jak geokomunita na Kladensku, Slánsku i Rakovnicku v těch uplynulých letech žila. Je to přece krásná historie, na kterou bychom neměli zapomínat. Na nově vytvořeném webu GEOKLADNA je záložka Geokladenské vzpomínky, která by jistě neměla zůstat prázdná.  Pokud budete do této rubriky chtít přispět, kontaktujte nick martinracek26, martin.simek nebo TwiceRaP. Těšíme se na vaše příspěvky.

 

Napsat komentář