První ozubený kladenský geocoin

První ozubený kladenský geocoin

Proč mají Plzeň, Olomouc nebo Třebíč své geocoiny, a Kladno ho nemá? Tuhle otázku jsme si začali klást během loňského roku (2011). Vždyť kladenská geokomunita je početná a aktivní – a stačilo by jen existující energii správně nasměrovat abychom se i my mohli pyšnit svým geocoinem.

Během dlouhých zimních večerů jsme od otázek přešli k činům, v lednu 2012 dali dohromady skupinu 15 nadšenců a začali rýsovat společnou představu. Zpočátku jsme uvažovali o připojení se k jihočeskému projektu geocoinů ve tvaru map okresů, nakonec jsme se však rozhodli jít vlastní cestou s tím, že k mapě okresu se můžeme vrátit později, pokud projekt získá dostatečnou podporu v celém Středočeském kraji.

Vlastní coin, vlastní cesta. To se snadno řekne, ale hůř provede – zvlášť když 15 lidí má 15 názorů, navíc nepřetržitě měnících se díky novým podnětům přicházejícím z celého okolí. Po mnohých diskusích jsme v únoru dospěli k tomuto zadání:

Jsme skupina geocacherů z Kladna a okolí. Spojili jsme se za účelem tvorby geocoinu, který bude propagovat náš kraj, naše zájmy a hodnoty. Geocoin vytváříme jako příspěvek ke hře Geocaching. Chceme, aby coin propagoval naše webové stránky www.geokladno.cz. Výhledově chceme připravit celou sérii geocoinů. Je však možné, že zůstane jen u prvního coinu a jeho design musí tedy obstát i samostatně. Na jednu stranu chceme umístit logo Geokladno + odkaz www.geokladno.cz. Na straně druhé chceme symbol průmyslové minulosti Kladna – tři vápenné pece z areálu Vojtěšské huti, ze kterých koneckonců vychází i podoba našeho loga.

Foto: El Důňo

Vzhledem k tomu, že nikdo z nás není zručným grafikem, svěřili jsme naše zadání do rukou profesionálů. V dvoukolovém výběru zvítězil návrh od geokolegy Slávka Hoblíka, jehož coiny v posledních letech získaly velmi dobrou reputaci v (nejen) české geokomunitě. Po odladění a odsouhlasení návrhu byla dalším krokem výroba vzorků, prvních hmatatelných výsledků našeho několikaměsíčního úsilí. Vzorky přistály na našem stole v polovině června a bez jakéhokoliv přehánění vyvolaly nadšenou reakci. Krásný coin ražený do bronzu, průměr 44.5 mm, tloušťka 4 mm. Jednoduchá, ale precizně dotažená grafická podoba, tvar a masivní provedení jednoznačně odkazující ke kladenskému dědictví uhlí a oceli, zároveň však nabízející prostor pro další rozvoj série. Zkrátka, je to coin, který každý chce vzít do ruky, potěžkat si ho, prohlédnout – a jen nerad ho vrací zpět.

Nejtěžším úkolem byl výběr povrchové úpravy pro finální výrobu. Kdyby to šlo, vyrobili bychom všech šest variant, které jsme dostali v podobě vzorků. Protože však naše finanční možnosti jsou omezené, po dlouhé debatě jsme zvolili výrobu coinu s povrchovou úpravou patinovaného bronzu, který výrazně evokuje představu masivní, přesně opracované součástky. Doplnili jsme jej variantou černý nikl s jemnou červenou linkou. Černé Kladno bez černého geocoinu prostě být nemůže – a to i přesto, že dnešní Kladno je mnohem víc zelené než černé. Tento coin bude k dispozici v limitovaném nákladu 60 ks. Každý z patnáctičlenného „porodního“ týmu navíc dostane jeden pamětní coin v provedení patinované stříbro + lesklé zlato. Ten bohužel nebude možné získat jinak, než že se ho vzdá jeden z patnácti podílníků. Pokud je mi známo, nikdo se k takovému kroku nechystá.

Autor článku: kulhal

Geokladenští podílníci: ATIP, raniformes, mikisi, randir, Fefekladno, J@VO, Lonos, kapitola, kulhal, Lucky&spol, maarioo, martin.simek, Pneu.Beda, Blexa a TwiceRaP.

Napsat komentář